Dodatki

Kiszona botwina

Przyznam się Wam, że podeszłam sceptycznie do ukiszenia botwinki. Fakt, kiedyś jadłam przepyszny chłodnik zrobiony z jej wykorzystaniem, jednak inne warzywa zamawiane w restauracjach, poza kiszonymi ogórkami, kapustą czy kimchi, jakoś średnio mi podchodziły. Celem ukiszenia botwiny było wykorzystanie jej do zrobienia chłodnika. Nie sądziłam, że będę miała ochotę jeść buraki  saute. Po 7 dniach od zaprawienia słoików z ciekawością je otworzyłam, żeby sprawdzić jak smakuje mój eksperyment. Jestem bardzo zadowolona z efektu, bo botwinka wyszła przepyszna! Z przyjemnością schrupałam ją z hummusem. Myślę, że na tym nie skończę przygody z kiszeniem. Oczywiście, będę się z Wami dzieliła efektami moich eksperymentów. 

W ciągu kilku dni planuję przygotować obiecany chłodnik z kiszonej botwiny. Mam nadzieję, że wyjdzie równie pyszny jak same kiszonki! 

Jeśli zachęcił Was powyższy opis, poniżej znajdziecie przepis na kiszoną botwinę. 

Kiszona botwina – Składniki:

  1. 2 pęczki botwiny;
  2. 6 ząbków czosnku;
  3. 2 pęczki kopru;
  4. 6 liści wiśni lub dębu;
  5. 1 litr  ciepłej wody z rozpuszczoną łyżką soli.

Kiszona botwina – Przygotowanie:

Podgrzewam wodę w rondelku, tak aby była ciepła, nie gorąca. Dodaję łyżkę soli i mieszam do czasu jej rozpuszczenia. Przygotowuję dwa 1 l słoiki, myję je dokładnie i wyparzam. Następnie, dokładnie myję botwinkę, tak aby pozbyć się całego piachu. Liście botwiny pokroiłam na 1 cm -2 cm paski, buraki cienkie  plasterki. Tak pokrojone warzywo umieściłam w słoikach, do każdego z nich dodałam: 3 ząbki czosnku, 1 pęczek koperku, 3 liście wiśni. Zawartość słoików zalałam wodą z solą. Jeśli macie ochotę, możecie ukisić osobno liście botwiny i osobno same buraki. Liście i buraki pokrojone w cienkie plasterki potrzebują do ukiszenia się ok. 7 dni, jeśli będziecie kisić młode buraki w całości, wtedy powinny pozostać w słoikach przynajmniej 14 dni. Słoik po jego zamknięciu powinien stać w temperaturze pokojowej, najlepiej jest włożyć go w miseczkę, kiedy kiszonki zaczną pracować, woda ze słoika może minimalnie z niego wypływać. 

Oceń przepis

Kliknij na gwiazdki, żeby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Średnia ocena 30

Już głosowałeś!

Zapraszam Cię do polubienia mojego profilu na instagramie

instagram#foodieessentials