Nie jestem wielką fanką potraw wigilijnych jest jednak kilka dań które z przyjemnością mogę jeść nie tylko w Święta. Zaliczając się do nich zdecydowanie pierogi, krokiety, zupa grzybowa czy barszcz. Do worka pysznych wigilijnych dań mogę spokojnie również dorzucić śledzie w śmietanie podane na gryczanych blinach. Najczęściej jadłam je w wersji glutenowej, natomiast w tym roku zrobiłam racuchy na bazie mąki gryczanej i gotowej mieszanki mąk Schar dostępnej w każdym sklepie ze zdrową żywnością czy supermarkecie. Jeśli nie dostaniesz w sklepie kwaśnej kokosowej śmietanki, możesz z powodzeniem zastąpić ją wegańskim naturalnym jogurtem. To danie jest lekkie i smaczne, chrupkie, słone, ciepłe i chłodne. Taka mieszanka struktur i smaków wróży powodzeniem!
250 gr śledzi
200 gr kwaśnej śmietany kokosowej
1 cebula cukrowa lub zwykła
1 jabłko
Koper do posypania dania
Sól pieprz do smaku
1 łyżka soku z cytryny
Starta skórka z połowy cytryny
150 gr mąki gryczanej
150 gr gotowej mieszanki mąk bezglutenowych marki Schar lub mąki pszennej
Pół łyżeczki soli
6 gr suchych aktywnych drożdży
50 gr oleju plus olej do smażenia
Śledzie wyjmuję z marynaty, płuczę pod zimną wodą, następnie umieszczam w misce z czystą wodą i pozostawiam na 30 min, w międzyczasie wymieniając wodę 2-3 razy. Jeśli kupisz śledzie w oleju, wystarczy osuszyć je ręcznikiem papierowym.
Śledzie kroję na 2 cm paseczki i przekładam do miski, cebulę cukrową (jeśli macie zwykłą cebulę sparzcie ją po pokrojeniu wrzącą wodą przed dodaniem do śledzi), kroję na drobną kostkę następnie dodaję do śledzi. Jabłko kroję w cienkie paski i przekładam do miski z pozostałymi składnikami. Dodaję śmietanę, sól pieprz, sok z cytryny oraz skórkę z cytryny. Składniki delikatnie ze sobą mieszam. Śledzie umieszczam w lodówce, żeby wszystkie smaki się ze sobą przegryzły.
W celu przygotowania racuchów, przesiewam mąkę (gryczaną i bezglutenową lub pszenną) przez sitko, dodaję drożdże, sól, ciepłe mleko oraz olej, następnie wszystkie składniki mieszam ze sobą ręcznie lub w robocie kuchennym. Ciasto po wymieszaniu się składników powinno być gładkie, lekko lejące. Po nałożeniu na łyżkę powinno z niej spadać. W zależności od tego jakiej mąki bezglutenowej użyjesz, być może trzeba będzie dodać więcej mleka do ciasta aby uzyskać pożądaną konsystencję. Po wymieszaniu odstawiam ciasto przykryte folią lub ręcznikiem kuchennym w ciepłym miejscu na 20 min. Po upływie tego czasu rozgrzewam olej na patelni, nakładam łyżką ciasto i smażę z obu stron racuchy na rumiany kolor.
Śledzie podaję na racuchach posypane świeżym koperkiem.